Spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki z klasy VII
W dniu dzisiejszym Dyskusyjny Klub Książki z klasy VII dyskutował na temat książki Marcina Szczygielskiego „Antosia w bezkresie”. Klubowiczki wymieniły się uwagami dotyczącymi dość trudnej tematyki dotyczącej zesłania małej dziewczynki do Kazachstanu. Poniżej relacja uczestniczek spotkania:
Książka, którą czytaliśmy nosi tytuł :,,Antosia w Bezkresie” autorstwa Marcina Szczygielskiego. Opowiada o wojnie i o Antosi Rossińskiej, urodzonej się 3 kwietnia 1931 roku.
Antosia mieszka w leśniczówce Brentówka na Kresach Wschodnich. Spokojny, dostatni i szczęśliwy świat dziewczynki rozpada się we wrześniu 1939 roku, gdy Polskę atakują hitlerowskie Niemcy, a zaraz potem sowiecka Rosja. Ojciec Antosi trafia na wojnę, a ona razem z matką zostają aresztowane przez NKWD i deportowane do Kazachstanu. Dziewczynka musi szybko dorosnąć, żeby przetrwać w świecie, w którym panują nędza, terror NKWD i komunistyczna propaganda. Razem z nową przyjaciółką Rutką wymyślają dziesiątki sposobów na to, jak wywieźć w pole pozbawionego wszelkich skrupułów enkawudzistę Kupczyszyna, który traktuje ich kołchoz, jak prywatny folwark, jak zdobyć choćby odrobinę jedzenia i jak uchronić się przed nadciągającą wielomiesięczną zimą tak srogą, że woda w studni zamienia się w lód.
Przez pryzmat tułaczych losów swojej bohaterki Marcin Szczygielski opowiada o dramacie tysięcy polskich dzieci, które podczas II wojny światowej zostały na rozkaz Stalina pozbawione domu i przymusowo wywiezione do Kazachstanu i na Syberię. Ta unikatowa we współczesnej literaturze dziecięco-młodzieżowej powieść przybliża młodym czytelnikom mało znane wydarzenia z niedawnej historii Polski, które teraz przypominają się w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Ta książka bardzo nam się podobała i wzbudziła w nas dużo emocji i pozytywnych wrażeń. Jest ona bardzo ciekawa i wszystkim z czystym sercem ją polecamy! :-)